گزارش تصویری از شب سیزدهم ماه رمضان - 95

گزارش تصویری از شب سیزدهم ماه رمضان - 95گزارش تصویری از جلسات تلاوت قرآن در سطح شهرستان کاشمر- رمضان 95

گزارش تصویری از شب پنج ماه مبارک رمضان 95

گزارش تصویری از شب پنج ماه مبارک رمضان 95مسابقه شماره 2

مسابقه فرهنگی ، قرآنی دارالقرآن حسینیه اباالفضلی کاشمر


مسابقه فرهنگی ، قرآنی دارالقرآن حسینیه اباالفضلی کاشمر    24/3/95

"مرحله  یک

   

سئوال 1 )  جزء 6-   فراز قرآنی أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی در آیۀ 3 سورۀ مبارکۀ مائده به کدام نعمت الهی اشاره دارد؟

الف )  نعمت ولایت      ب) نعمت سلامت     ج) نعمت امنیت       د) گزینۀ 1و2

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 2 )  جزء 5  -  این مفهوم که پرهیز از گناهان کبیره موجب بخشیده‌شدن گناهان کوچک می‌شود، در کدام آیه بیان شده است؟ 

 الف ) آل‌عمران، 37       ب) بقره، 34        ج) آل‌عمران، 35          د) نساء، 31

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 3جزء 4-  با توجه‌ به آیۀ 110 سورۀ آل‌عمران، دلیل برتری مسلمانان بر سایر امت‌ها چیست؟

الف ) انفاق در راه خدا از آنچه دوست دارند        ب) اهتمام به نمازهای واجب و مستحب  

 ج) امر‌به‌معروف و نهی‌ازمنکر و ایمان به خدا      د) مبارزه با سختی‌ها و صبر در برابر مشکلات

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 4)  جزء3- محور اصلی طولانی‌ترین آیۀ سورۀ مبارکۀ بقره کدام عمل است؟

الف ) انفاق از آنچه به ما روزی شده است             ب) مکتوب‌کردن سند بدهی‌های مدت‌دار        

ج)جهاد با مال و جان در راه خدا              د)پرهیز از تلف‌کردن مال یتیم 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 5)  جزء 2 -  طبق آیات 153تا157 سورهْ بقره، رمز جلب رحمت و هدایت الهی چیست؟

الف ) صبر در مقابل سختی‌ها                     ب) دعاکردن در حق مردم          

 ج)خوش‌رفتاری با مردم                            د)کوتاه‌کردن آرزوها 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 6)  جزء 1-  در آیۀ 61 سورۀ مبارکۀ بقره کدام عمل، علت خواری و حقارت همیشگی بنی‌اسرائیل بیان شده است؟

الف) کشتن پیامبران      ب) انکار آیات الهی     ج) عصیان و تجاوز     د) همۀ گزینه‌ها

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

سئوال 7)  جزء 5-  در آیه شماره 69 سوره مبارکه نساء ، چه کسانی بعنوان رفیقان خوب یاد شده است؟

الف) پیامبران      ب) شهدا      ج) صالحان     د) همه موارد

 

الف

ب

ج

د

پاسخنامه مسابقه فرهنگی ، قرآنی "مرحله یک"   25/3/95

1

 

 

 

 

2

 

 

 

 

3

 

 

 

 

4

 

 

 

 

5

 

 

 

 

6

 

 

 

 

7

 

 

 

 


متن مسابقه: 
* به روش‌های زیر می‌توانید در مسابقات فرهنگی شرکت کنید:
-1  ارسال پاسخ به سامانۀ پیامکی: برای این کار، کافی است به‌ترتیب نام مسابقه، شمارۀ گزینه‌ صحیح سؤال‌ و نام و نام خانوادگی خود را به سامانۀ پیامکی 50002030005570 ارسال کنید.
مثال: مسابقه شماره دو - 2 الف – 3 د ، رضا رجبیون
 -2مراجعه به پایگاه وبلاگ " دارالقرآن حسینیه اباالفضلی کاشمر"   به نشانیhttp://telavate-abalfazli.mihanblog.com/  :  
* مهلت شرکت در مسابقه در هر روز از اذان صبح هر روز تا ساعت 24 همان روز می‌باشد.
 در پایان ماه مبارک رمضان قرعه‌کشی از بین پاسخ‌های صحیح انجام می‌شود و به برندگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

مسابقه قرآنی ویژه ماه مبارک رمضان

دارالقرآن حسینیه اباالفضلی کاشمر به منظور آشنایی و انس بیشترنوجوانان و جوانان با آیات و مفاهیم نورانی کلام الله وحی، مسابقات قرآنی با موضوعات مختلفی برگزار می کند.

این مسابقه ویژه عزیزانی است  که شبها  در جلسات تلاوت این حسینیه  شرکت می کنند، برگزار خواهد شد.
در این مسابقه هر چند شب یکبار سوالاتی درباره آیات قرائت شده در محفل طراحی می شود و علاقه مندان با پاسخگویی به آن ها می توانند در قرعه کشی شرکت کنند.

با فرا رسیدن میلاد با سعادت کریم اهل بیت، حضرت امام حسن مجتبی(ع) نیز مسابقه قرآنی «کریم اهل بیت(ع)» ویژه عموم  کلیه حضار در جلسه  قرآن برگزار خواهد شد.

لازم به یاد آوری است  جلسات تلاوت قرآن هر شب از ساعت 21 لغایت 22:30 در قالب تلاوت یک جزء از قرآن به همراه بیان احکام و معارف اسلامی برگزار میگردد . از شاخصه‌های این جلسات حضور والدین و اعضا در کنار فرزندان خود است.

 

گزارش تصویری از جلسات تلاوت قرآن حسینیه ابالفضلی کاشمر در ماه مبارک رمضان 95

گزارش تصویری از جلسات تلاوت قرآن حسینیه ابالفضلی کاشمر در ماه مبارک رمضان 95

با آغاز ماه مبارک رمضان جلسات قرائت یک جزء قرآن کریم هرشب بعد از نماز مغرب و عشاء از ساعت  21 لغایت 22:30 در حسینیه ابالفضلی کاشمر برگزار میگردد .
در این محفل قرآنی ،علاوه بر تلاوت قرآن ،آموزش قرائت ،صوت ،لحن ،تجوید توسط استاد محمد پورحسن و آموزش احکام دینی همراه مسابقه بصورت پرسش و پاسخ توسط حجت الاسلام کرمانی زاده برگزار میگردد .


برای مشاهده تصاویر بیشتر به ادامه مطلب مراجعه شود

ادامه مطلب

ورود به ماه مبارک رمضان

 زمان و مکان نقش بسزایی در عبادات دارند و همانگونه که برای ورود به اماکن خاص معنوی، نیاز به آداب خاصی است، مانند: آداب زیارت آقا علی بن موسی الرضا(علیه السلام) و یا آداب ورود به مسجدالحرام.

ورود به ایام خاص نیز آداب خاص خود را دارد، مانند: آداب ایام اعتکاف یا عید غدیر، در این میان، ماه مبارک رمضان، به خاطر برجستگی های این ماه، و اهمیت ویژه آن در زندگی و آخرت انسان، دانستن و رعایت آداب ورود به این ماه، به انسان کمک می کند که، نهایت استفاده را از این ماه پر برکت ببرد.

و در مقابل غفلت از این موضوع(آداب ورود به ماه رمضان) و عدم رعایت آن، ممکن است بهره مندی انسان از این ماه را کم کرده و یا یک غفلت کوچک، زحمات انسان در این ماه رحمت الهی را، از بین ببرد.

ائمه اطهار(علیهم السلام) توصیه های بسیار مفیدی، برای آمادگی ورود به ماه مبارک رمضان، فرموده اند.

 

توبه و استغفار

عبدالسلام بن صالح هروی، معروف به ابا صلت، می گوید: آخرین جمعه ماه شعبان، شرفیاب محضر مبارک حضرت علی بن موس الرضا(علیه السلام) شدم، ایشان فرمودند: اباصلت ! ماه شعبان بیشترش رفته و این آخرین جمعه آن است، جبران کن در باقیمانده این ماه کوتاهی های گذشته ات را، فراهم ساز آنچه تو را کمک می کند(در بهره برداری بهتر از این ماه) و ترک نما آنچه تو را یاری نمی‌دهد.

زیاد دعا و استغفار کن و قرآن بخوان، از گناهانت توبه کن، تا در حالی ماه خدا به تو رو آورد که خود را خالص گردانیده ای، امانتی بر گردنت نباشد مگر آن که ادا کرده باشی.

در قلبت نسبت به هیچ مۆمنی کینه و عداوتی نباشد، و خود را از گناهی که مرتکب شده ای جدا ساز، تقوای الهی پیشه کن و بر خدا در سر و علنت توکل نما که “و من یتوکل علی الله فهو حسبه”.

زیاد در باقیمانده ماه شعبان بگو  “اللّهم إن لم تکن قد غفرت لنا فی ما مضی من شعبان فاغفر لنا فیما بقی منه ” زیرا خداوند متعال به احترام این ماه (رمضان) گروه هایی را از آتش جهنم آزاد می سازد.(وسائل ۱۰/ ۳۰۱)

به قول آقای قرائتی هواپیما با هر بنزینی پرواز نمیکند و نیازمند بنزین مخصوص است. اعمال عبادی ما هم با هر لقمه ای که انسان بخورد بالا نمی رود و برای به ثمر نشستن عبادات، نیاز به غذای حلال و طاهر دارد


روزه گرفتن در ماه شعبان

یکی از کارهایی که انسان را آماده حضور در ماه مبارک رمضان می کند، گرفتن روزه در آخرین روزهای ماه شعبان است. که نوعی به پیشواز رفتن این ماه بزرگ محسوب می گردد.

از رسول گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله) سوال کردند که کدام روزه برتر است؟

فرمودند: روزه شعبان در بزرگداشت رمضان. (السنن الکبری، ج ۲، ص ۵۰۳)

امام صادق(علیه السلام) می فرمایند: هر کس سه روز آخر ماه شعبان را روزه بدارد و آنها را به ماه رمضان متصل نماید، خداوند برای او پاداش روزه دو ماه پیاپی را می نویسد.


اصلاح غذا

یکی دیگر از اسباب آمادگی برای ماه مبارک رمضان اصلاح غذا می باشد، که این امر مهم، در صورت غفلت، باعث از بین رفتن تمامی عبادات و اعمال ماه مبارک رمضان می گردد.

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند: روز قیامت، گروهی می آیند، در حالی که حسناتشان همچون کوه هاست، خداوند هیچ کدام را نمی پذیرد، سپس فرمان می رسد، که آنان را به خاطر نداشتن حسنات به آتش بیفکنند.

سلمان پرسید: ای پیامبر خدا، آنان چه افرادی هستند؟

حضرت فرمودند: آنان، کسانی هستند که روزه گرفته، نماز خوانده و شب زنده داری کرده اند، لیکن هرگاه حرامی بر آنان عرضه می شده، بر آن می شتافتند.(در خوردن و آشامیدن، حلال و حرام را رعایت نمی کردند)

در روایتی رسول گرامی اسلام فرمودند: “العباده مع اکل الحرام کالبناء علی الرمل ”

عبادت همراه با حرامخواری، مثل بنا ساختن بر شنزار است.(بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۱۶)

به قول آقای قرائتی هواپیما با هر بنزینی پرواز نمی کند و نیازمند بنزین مخصوص است. اعمال عبادی ما هم با هر لقمه ای که انسان بخورد بالا نمی رود و برای به ثمر نشستن عبادات، نیاز به غذای حلال و طاهر دارد.

یکی از مشکلات مهم امروزی، نپرداختن حقوق اموال است. یعنی نپرداختن خمس و زکات اموال، باعث شبهه ناک شدن آنها شده و مصرف این گونه اموال تأثیر منفی بر عبادات و روزه های انسان خواهد گذاشت.

قبل از ورود به این ماه که ماه بخشش و استغفار می باشد، بهتر است با بخشیدن دیگرانی که در حق ما ظلم و یا بی مهری روا داشته اند، خود را آماده پذیرایی از بخشش خداوند نماییم. اگر ما نمی توانیم از دیگران بگذریم و آنها را ببخشیم، چگونه از خداوند متعال توقع داریم که او ما را ببخشد

سزاوار است به جهت آماده شده برای ماه مبارک رمضان، دقت در اموال و پول های به دست آمده و همچنین حسابرسی از اموال و پرداختن خمس، تا در این ماه آنچه مصرف میکنیم، پاک بوده و عبادات انجام شده در این ماه را تباه نگرداند.


دعاهای ورود به ماه مبارک رمضان

خواندن دعاهای ورود به ماه مبارک رمضان، (در کتب ادعیه، دعاهای زیادی برای ورود به ماه مبارک رمضان و زمان رویت هلال این ماه وارد شده است) که توجه به متن این دعاها و درخواست هایی که در این دعاها از خداوند تبارک و تعالی می شود، به انسان یک حالت معنوی با نشاطی، برای ورود به این ماه بزرگ را عنایت می کند.

 


حلال نمودن دیگران

قبل از ورود به این ماه که ماه بخشش و استغفار می باشد، بهتر است با بخشیدن دیگرانی که در حق ما ظلم و یا بی مهری روا داشته اند، خود را آماده پذیرایی از بخشش خداوند نماییم. اگر ما نمی توانیم از دیگران بگذریم و آنها را ببخشیم، چگونه از خداوند متعال توقع داریم که او ما را ببخشد.

به همین دلیل یکی از کارهایی که برای ورود به ماه مبارک رمضان باید انجام دهیم، بخشیدن دیگران و پاک نمودن دل از هر گونه کینه و دشمنی با دیگران است .

 

  • پیوندها Links

  • پیوندهای روزانه Link Dump

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic